Die Inkunabeln der Preussischen Staatsbibliothek (früher Königlichen Bibliotek) und der anderen Berliner Sammlungen. Neuerwerbungen der Jahren 1915-1922. Nachträge und Berichitgungen. Ein Inventar […]

Typ: Książka Rok publikacji: 1922 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Voulliéme, Ernst
Strony: [ 4 ]; 72 Sygnatura: KD.1992 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Historia kultury
  • Pruska Biblioteka Państwowa (Preußische Staatsbibliothek) - zbiory - 20 w.
  • Pruska Biblioteka Państwowa (Preußische Staatsbibliothek) - inkunabuły - inwentarz - 20 w.
  • Bibliologia historyczna
  • Inwentarz inkunabułów
  • Voulliéme, Ernst (1862-1930)
Data dodania: 14.03.2023

Die Inkunabeln der Preussischen Staatsbibliothek … (Lipsk, 1922) - inwentarz inkunabułów w zbiorach Pruskiej Biblioteki Państwowej (dawniej Królewskiej Biblioteki, obecnie Biblioteki Państwowej w Berlinie) i innych zbiorów berlińskich sporządzony w 1922 roku, uwzględniający nowe nabytki z lat 1915-1922, który opracował bibliotekarz, badacz inkunabułów i bibliograf Ernst Voulliéme (1862-1930). Inkunabuły to prawdziwy skarb dla koneserów antycznych druków oraz pierwocin różnorodnych technik graficznych takich jak pierwsze grafiki czy też kartografie. Antyki określane tym mianem to wszystkie druki, które zostały wykonane od historycznego momentu wynalezienia przez człowieka metody druku. Chcąc określić te lata precyzyjnie historia wskazuje przedział między rokiem 1445 ,a końcem roku 1500. Inkunabuły w niezwykle istotny sposób przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, jak również szeroko rozumianej kultury a zamknięte w nich treści są niepodważalnym skarbcem historii ludzkości i jej osiągnięć. Materiał został opublikowany w Beihefte zum Zentralblatt für Bibliothekswesen XLIX - stałym dodatku niemieckiego czasopisma księgoznawczego i bibliotekoznawczego, założonego w 1884 roku w Lipsku, które było jednym z pierwszych na świecie czasopism poświęconych teoretycznym i praktycznym aspektom działalności bibliotekarskiej.