Die Herrschaft der Minderwertigen. Ihr Zerfall und ihre Ablösung

Typ: Książka Rok publikacji: 1927 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Jung, Edgar Julius
Strony: XIV; 342 Sygnatura: KD.2145 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemiecka literatura polityczna - 20 w.
  • Konserwatyzm
  • Republika Weimarska
  • Rewolucja konserwatywna
  • nurt intelektualny niemieckiej prawicy w Republice Weimarskiej
  • Jung, Edgar Julius (1894-1934)
Data dodania: 30.05.2023

Die Herrschaft der Minderwertigen (Berlin, 1927) - polityczna i filozoficzna publikacja programowa pisarza, prawnika i polityka Edgara Juliusa Junga (1894-1934). Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1927 roku pod tytułem „Die Herrschaft der Minderwertigen. Ihr Zerfall und ihre Ablösung” Drugie, całkowicie zmienione wydanie, o ponad dwukrotnie szerszym zakresie i znaczących zmianach w treści, ukazało się w 1930 r., pod rozszerzonym tytułem „Die Herrschaft der Minderwertigen. Ihr Zerfall und ihre Ablösung durch ein neues Reich”. Trzecie wydanie, identyczne z drugim, ukazało się w 1931 roku. W tej książce Jung ostro skrytykował demokrację parlamentarną Republiki Weimarskiej i opowiadał się za utworzeniem ponadnarodowego imperium pod niemieckim przywództwem. Książka jest obecnie uważana za jedno z najważniejszych dzieł tzw. rewolucji konserwatywnej i jedno z najbardziej wpływowych dzieł myśli antydemokratycznej w Republice Weimarskiej. Tytuł książki był często cytowanym sloganem politycznym drugiej połowy lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Książka zawiera ostrą krytykę parlamentaryzmu. Czyniąc to, Jung opiera się na idei Jeana-Jacquesa Rousseau o volonté générale, ogólnej woli ludzi, którą można zrozumieć tylko metafizycznie. Odrzucił parlamentarną praktykę określania woli ludu większością głosów jako mechaniczną. Głosowanie to „tyrania nieodpowiedzialnych”. Demokrację należy zastąpić autorytarnym państwem prezydenckim z „organicznym wzrostem przywództwa”, które powinno stanąć ponad partiami i je pokonać. O ile w pierwszym wydaniu Jung reprezentował stanowiska nacjonalistyczne, o tyle w drugim odwrócił się od koncepcji państwa narodowego: „Koncepcja ta musi zostać gruntownie zdemontowana”, ponieważ wywodzi się z myślenia romańskiego, jest abstrakcyjna i nieorganiczna. Zamiast tego w centrum swoich argumentów umieścił teraz naród niemiecki, któremu przypisał misję „uratowania kultury zachodniej przed rozpadem, stania się nosicielem rechrystianizacji i zastąpienia anarchii jednością duchową, społeczną i polityczną”. Dlatego opowiadał się za jak najszybszym podjęciem „środków mających na celu wzmocnienie rasowo cennych elementów narodu niemieckiego i zapobieżenie napływowi elementów gorszej jakości”.