Die Handelsniederlassung der englischen Kaufleute in Elbing

Typ: Artykuł Rok publikacji: 1916 Autor:
  • Simson, Paul
Strony: S. 87-143 Sygnatura: IV.9.1 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia
  • Żegluga
  • Handel morski
  • Transport morski
  • Simson, Paul (1869-1917)
Data dodania: 20.09.2010

Nadbitka : Hansische Geschichtsblätter, 1916, Bd. 22. Książka na temat historii działalności angielskiej Kompanii Wschodniej. Jedną z głównych przyczyn założenia przez Anglików placówki handlowej była wojna króla Stefana Batorego ze zbuntowanym Gdańskiem, w wyniku której monarcha ustanowił Elbląg monopolistą w handlu morskim. Angielscy kupcy skorzystali również na przyznanym Elblągowi przez Batorego przywileju zezwalania obcym przybyszom na dokonywanie w mieście bezpośrednich operacji handlowych. W momencie szczytowego natężenia wymiany handlowej między Elblągiem a Anglią w 1586 roku, przez cieśninę Sund przepłynęło kursując w jednym lub drugim kierunku 109 okrętów. Do Elbląga przywożono z Anglii przede wszystkim : sukno, skóry, ołów, żelazo, cynę, działa, węgiel kamienny, śledzie, tkaniny barwione indygo i innymi barwnikami, owoce południowe, wino i towary luksusowe. Wywożono natomiast zboże, len, konopie, smołę, popiół, wełnę, przędzę, płótno lniane i żaglowe. Obecność Anglików w Elblągu wywarła wpływ nie tylko na handel morski, ale i inne aspekty życia gospodarczego, kulturę, życie społeczne (np. założenie browaru, ufundowanie obrazu do kościoła w Łęczu, mieszanie się z miejscowym mieszczaństwem poprzez związki małżeńskie).