Die Grundlagen Ostpreuβens, seine Staats-und Kulturleistung

Typ: Nadbitka Rok publikacji: [1930] Miejsce publikacji: [Berlin] Autor:
  • Stolze, Wilhelm
Strony: 12 Sygnatura: 34844 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Podstawy państwowości - Prusy Wschodnie - 20 w.
  • Kultura narodowa - historia - Prusy Wschodnie - 20 w.
  • Państwo zakonu krzyżackiego - idea państwowości
  • Stolze, Wilhelm (1876-1936)
Data dodania: 29.10.2018

Nadbitka z Volk und Reich - miesięcznika ukazującego się w latach 1925-1944, w dobie tzw. Republiki Weimarskiej. Treści zawarte w periodyku były projekcją oczekiwań, frustracji i aspiracji politycznych Niemiec tamtych czasów. Publikacja prezentuje opracowanie Wilhelma Stolze ( 1876-1936) - niemieckiego historyka, wykładowcy akademickiego i koncentruje się na zagadnieniu kształtowania się podstaw szeroko pojętej państwowości, dorobku kultury i świadomości narodowej na terytorium Prus Wschodnich. Autor dobitnie podkreśla fakt, iż pierwszym bytem państwowym na terenie Prus było państwo zakonu krzyżackiego. I właśnie w tej organizacji, w jej aktywności, dokonaniach, kulturalno-duchowej twórczości, społecznym zaangażowaniu etc. upatruje podstaw przynależności państwowej, niezależności, specyfiki, odrębności i cech właściwych państwu na terytorium współczesnej autorowi prowincji Prusy Wschodnie.