Die Fortschrittspartei und das preußische Heer

Typ: DŻS Rok publikacji: [18?] Miejsce publikacji: Zürich Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 25 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - historia - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
  • Pruski konflikt konstytucyjny 1859-1866
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 31.05.2016

Opis dokumentu

Ulotka agitacyjna wydana przez Niemiecką Partię Postępową. Celem jej wydania było zaprezentowanie stosunku  partii do kwestii pruskiej armii, zaś tłem historycznym powstania akcydensu jest wydarzenie zwane pruskim konfliktem konstytucyjnym, rozgrywające się w Królestwie Prus w latach 1859-1866, a oscylujące wokół kwestii budżetu i pruskiej armii, a w sensie ogólniejszym – podziału władzy między parlamentem, rządem i królem oraz przysługujących im uprawnień. Partia Postępowa w opozycji do Wilhelma I, wspieranego przez konserwatywny rząd i zasiadających w parlamencie konserwatystów nie godziła się na wydłużenie służby wojskowej, zwiększenie liczby powoływanych do wojska rekrutów w czasie pokoju oraz sprzeciwiała się prowizorycznemu finansowaniu armii, tzn. z pominięciem wydania odpowiedniej ustawy zaakceptowanej przez Landtag. W związku ze swoimi poglądami przedstawiciele Partii Postępowej byli piętnowani przez swych politycznych przeciwników za rzekomy brak patriotyzmu. W omawianej ulotce autorzy odrzucają ten zarzut, argumentując m. in., iż skrócenie służby wojskowej doprowadzi do lepszego przeszkolenia poborowych, gdyż służbą zdąży być objęta większa ilość mężczyzn. Jednocześnie krytykują oni niskie uposażenie podoficerów i szeregowych żołnierzy stojące w sprzeczności z wysokim żołdem oficerów. Dla poparcia swoich poglądów na kwestie wojskowości w Prusach autorzy posiłkują się historycznymi przykładami z czasów zwycięskich bitew nad Kaczawą i pod Lipskiem- żołnierze biorący w nich udział w czasie pokoju służyli w armii jedynie sześć tygodni.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].