Die Evangelische Kirche in Heydekrug im Memelland. Denkschrift zu ihrer Einweihung am 10. November 1926

Typ: DŻS Rok publikacji: 1926 Miejsce publikacji: Heydekrug Strony: 13 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Sztuka sakralna
  • Szyłokarczma (miasto)
  • Kościół ewangelicki w Szyłokarczmie
Data dodania: 15.09.2010

Kościół ewangelicki w Szyłokarczmie w Okręgu Kłajpedy (niem. Heydekrug, lit. Šilutė). Memoriał z okazji poświęcenia kościoła 10 listopada 1926 (świątynia stoi tam do dzisiaj). W 1910 r. na mocy decyzji konsystorium prowincji Prusy Wsch. Szyłokarczma odłączyła się od parafii w Werdajnach. Kamień węgielny pod budowę położono w 1913 r., sama budowa rozpoczęła się jednak na dobre dopiero w 1924 r. i w tym też została ukończona. Pracami kierował architekt Kurt Gutknecht, który nadał świątyni styl neogotycki. Ciekawostką jest, że organy do kościoła w Szyłokarczmie wykonano w elbląskiej formie „Wittek”.