Die Elbinger Stadtbibliothek : Odpis maszynowy z "Altpreussische Zeitung", 1888.

Typ: Nadbitka Rok publikacji: [po 1888] Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Neubaur, Leonhard
Strony: 13, [3] Sygnatura: RS 84 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Miejska Biblioteka w Elblągu - historia
  • Elbląg - historia
Data dodania: 01.10.2015

Maszynopis z "Altpreussische Zeitung", Jg. 40, Februar (nr 34, 35, 36, 37, 39) 1888. Tekst wykładu Leonarda Neubaura – nauczyciela w elbląskim Gimnazjum Realnym na temat elbląskiej Biblioteki Miejskiej (Stadtbibliothek), wygłoszonego 7 lutego 1888 r. podczas zebrania elbląskiego Towarzystwa Kupieckiego. Wykład obejmuje dzieje instytucji od jej założenia w 1601 r. jako biblioteki ówczesnego Gimnazjum Akademickiego do 1871 r. Prelegent omawia także szczególnie interesujące pozycje księgozbioru, do których zalicza najstarszy w zbiorach bibliotecznych rękopis z 1383, dotyczący prawa chełmińskiego, najstarszy inkunabuł (dzieło historyka Salusta, które ukazało się drukiem w 1471 r., elbląskie druki okolicznościowe, z których najstarszy datowany jest na 1606). Wielu z wymienionych przez Neubaura pozycji nie ma w zbiorach dzisiejszej Biblioteki Elbląskiej, gdyż zaginęły w czasie II wojny światowej.