Die Eingaben der Domcapitel in Preussen an den Landtag, betreffend den Gesetzentwurf der Königl. Staats-Regierung über die...

Typ: Książka Rok publikacji: 1874 Miejsce publikacji: Mainz Strony: 51 Sygnatura: 114379 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Kapituły pruskie - rozporządzenia
  • Kulturkampf
Data dodania: 30.09.2010

Pisma protestacyjne kapituł pruskich w związku z projektem ustawy rządowej dotyczącej administrowania rozwiązanych katolickich biskupstw. Protesty wystosowały oddzielnie kapituły metropolitalne w Kolonii, Gnieźnie, Poznaniu oraz kapituły katedralne w Trierze, Münster, Paderborn, Chełmnie, Wrocławiu, Fromborku, Hildesheim, Osnabrück, Fuldzie iLimburgu. Argumenty, na jakie powoływali się autorzy protestów, dotyczyły m.in. podlegania biskupstw wyłącznie władzy kościelnej i ich niezależności od jurysdykcji państwowej. Ustawa ta z dn. 20.5.1874 była jedną z szeregu antykościelnych ustaw Bismarcka, uchwalonych w ramach tzw. „Kulturkampfu” – walki z Kościołem katolickim. Książka współoprawna z innymi drukami 114378 – 114382.