Die Dioskuren. Deutsche Kunst-Zeitung. Hauptorgan der Deutschen Kunstvereine, 1860

Typ: Czasopismo Miejsce publikacji: Berlin Strony: S. 217-440 Sygnatura: 012377 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Towarzystwa Sztuk Pięknych w Niemczech
  • Elbląg - kultura - 20 w.
Data dodania: 17.12.2015

Niemiecki tygodnik - organ zrzeszonych towarzystw sztuk pięknych (Kunstvereine), powstających w Niemczech od lat trzydziestych XIX w. Celem tych towarzystw, zakładanych przez emancypujące się mieszczaństwo, wchodzące w rolę mecenasa sztuki, była edukacja artystyczna, rozbudzanie gustu, smaku i zainteresowania sztukami pięknymi w lokalnej społeczności. Towarzystwo takie powstało również w Elblągu w 1858 r. Miało ono, podobnie jak większość pokrewnych mu towarzystw, charakter „towarzystwa loteryjnego”, co oznaczało, że członkowie stawali się nabywcami losów, upoważniających ich do brania udziału w losowaniach dziel sztuki i reprodukcji organizowanych przez towarzystwo. Towarzystwo co dwa lata organizowało wystawę sztuki. Tytuł czasopisma nawiązuje do Dioskurów - mitycznych bliźniaków Kastora i Polluksa, utożsamianych z gwiazdozbiorem bliźniąt, wyobrażonych na stronie tytułowej periodyku wraz z atrybutami sztuki i nauki. Tygodnik zawiera relacje z działalności poszczególnych towarzystw sztuk pięknych - m. in. doniesienia o statutowych losowaniach, a także z działalności muzeów, galerii, szkół artystycznych w Niemczech i za granicą oraz przyczynki z zakresu historii sztuki. Układ treści dwuszpaltowy. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery 27-53, 1860 r.