Die deutsche Seehäfen. Ein praktisches Handbuch für Schiffskapitäne, Rheder, Assekuradeure, Schiffsmakler, Behörden etc. Erster Theil: Die Häfen, Lösch- und Ladeplätze an der deutschen Ostseküste

Typ: Książka Rok publikacji: 1932 Miejsce publikacji: Hamburg Autor:
  • Friederichsen, Ludwig
Strony: X; 135 Sygnatura: 34826 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Porty morskie - wybrzeże Bałtyku - 19 w.
  • Transport morski – wybrzeże Bałtyku – regulacje prawne – 19 w.
  • Friederichsen, Ludwig (1841-1915)
Data dodania: 18.09.2018

Publikacja autorstwa Ludwiga Friederichsena (1841-1915) niemieckiego geografa, kartografa, wydawcy, pierwszego sekretarza Towarzystwa Geograficznego z siedzibą w Hamburgu, założonego w 1873 roku w celu promocji oraz wspierania rozwoju nauk geograficznych. Tematyka książki dotyczy niemieckich portów morskich.Dostępna w zbiorach Elbląskiej Bibliotek Cyfrowej część pierwsza, wydana w 1889 roku jest opisem portów, miejsc załadunku, rozładunku niemieckiego wybrzeża Morza Bałtyckiego (część druga, wydana w 1891 roku dotyczy wybrzeża Morza Północnego). Opracowanie, jak wskazuje tytuł jest podręcznikiem przydatnym do wykorzystania przez osoby bezpośrednio lub pośrednio związane z szeroko pojętym transportem morskim, żeglugą, rybołówstwem etc. Opublikowany materiał składa się z dwóch głównych części. Pierwsza jest opisem obowiązujących, najważniejszych regulacji i przepisów związanych z transportem morskim, żeglugą i rybołówstwem, w tym ratyfikowanych i uznanych uregulowań międzynarodowych. Znajdujemy tu m.in. przepisy dot. opłat za przewóz drogą morską, postępowania w przypadku wstąpienia wypadków morskich, przepisy celne, zagadnienia dot. działalności stacji ratunkowych, regulacje dot. ewentualnej kwarantanny, stosowanych systemów sygnalizacyjno-ostrzegawczych, przepisy bezpieczeństwa etc. Część druga jest opisem sygnalizatorów poziomu wody stosowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego oraz szczegółowym wykazem portów niemieckiego wybrzeża Bałtyku, wraz ze wskazaniem dokładnego położenia geograficznego i charakterystyką.