Die Bühne : Zeitschrift für die Gestaltung des Deutschen Theaters mit den amtlichen Mitteilungen der Reichstheaterkammer, 1935-1944

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1935-1944 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 012415 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopismo teatralne niemieckie - 20 w.
  • Teatr - Niemcy - 20 w.
  • Propaganda
  • Izba Teatrów Rzeszy
Data dodania: 02.02.2016

Czasopismo - biuletyn programowy narodowosocjalistycznej  Izby Teatrów Rzeszy - organu, podlegającego Izbie Kultury Rzeszy, nadzorującej wszelkie obszary życia kulturalnego w III Rzeszy. Teatr podobnie jak inne dziedziny życia kulturalnego i społecznego został w III Rzeszy skutecznie ujednolicony. Bez przynależności do izby nie wolno było wykonywać żadnego związanego z teatrem zawodu. Kontroli Izby podlegał repertuar teatrów, który w latach 1933-1945 miał charakter mieszczańsko-konserwatywny. Odgórnie narzucano także teatrom, które święta narodowosocjalistyczne mają być uczczone szczególnymi pozycjami repertuarowymi. Szczególne znaczenie przypisywano teatrowi na „terenach granicznych”, gdzie miał spełniać istotną funkcję propagandową i nacjonalizującą.  Redaktor naczelny biuletynu - Hans Knudsen. Biblioteka Elbląska posiada zeszyty z lat  1935-1944 (niekompletne).