Die Bücherei. Zeitschrift der Reichsstelle für das Büchereiwesen

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1934-1944 Miejsce publikacji: Leipzig Illustracje: Fot. Strony: wiele liczb. Sygnatura: 010112 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Bibliotekoznawstwo
  • Propaganda
  • III Rzesza - życie literackie
  • III Rzesza - biblioteki
Data dodania: 16.06.2015

Czasopismo bibliotekarskie, organ Reichsstelle für volkstümliches Büchereiwesen – narodowocjalistycznej instytucji utworzonej w 1935 r., podporządkowanej ministerstwu edukacji. Zadaniem tej jednostki było kontrolowanie wszystkich nimieckich bibliotek w ramach ujedolicania („glajszaltowania“) niemieckiego życia kulturalnego i społecznego. Naziści zdawali sobie sprawę z wagi słowa pisanego i wpływu książek na kształtowanie umysłu i poglądów społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży, o czym świadczą akcje palenia „nieprawomyślnych książek“ oraz listy dzieł czy wręcz autorów zakazanych w III Rzeszy, w związku z tym za konieczne uznawali poddanie bibliotek konsekwentemu, odgórnemu nadzorowi. „Die Bücherei“ jest kontyuacją czasopism „Die Bücherei und Bildungspflege“ i „Hefte für Büchereiwesen“, które jako niezależne, fachowe periodyki zostały zlikwidowane. W okresie wydawania czasopisma zmienił się podtytuł periodyku, na początku brzmiał on „der <<Bücherei und Bildungspflege>>" und der "Hefte für Büchereiwesen" neue Folge „Zeitschrift für deutsche Schriftumspflege“Biblioteka Elbląska posiada roczniki 1934-1944 (niekompletne). Paginacja ciągła w obrębie roczników.