Die bey Gelegenheit der dritten Jubel-Feyer nach dem von den Creutzherren geschehenen Abtritt des Landes Preussen […] Casimirus, König von Polen […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1754 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Hoffmann, Johann Daniel
Strony: 4 Sygnatura: Pol.8.II.544 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy – 18 w.
  • Hoffmann, Johann Daniel (1701-1766)
  • Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492), król Polski
  • Państwo zakonu krzyżackiego
  • Związek Pruski
  • Gimnazjum Elbląskie
Data dodania: 07.03.2018

Tekst okolicznościowy informujący o zorganizowaniu w dniu 10 czerwca 1754 roku, na terenie Gimnazjum Elbląskiego publicznej debaty dla uczczenia trzechsetnej rocznicy złożenia w 1454 roku, hołdu poddańczego królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi (1427-1492) przez elblążan, mieszkańców okolicznych miejscowości i biskupów pruskich. Zaproszenie do członków Rady Miasta Elbląga, obywateli wszystkich stanów duchowych i świeckich, twórców artystycznych, mecenasów, prekursorów, przedstawicieli świata nauki, sztuki, kultury wystosował Johann Daniel Hoffmann (1701-1766) – konrektor i profesor Gimnazjum Elbląskiego. Do druku dołączono program uroczystości (wzbogaconej bogatą oprawą muzyczną), zawierający tematykę wygłaszanych prelekcji i dysput. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.515-Pol.8.II.626.