Deutsches Hilfswerk für die Kriegs- und Zivilgefangenen [ulotka]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1919 Miejsce publikacji: Berlin Strony: [2] K. Sygnatura: DŻS - zabytki biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - pomoc humanitarna - 20 w.
  • Organizacja Pomocy Jeńcom Wojennym - Niemcy
Data dodania: 23.01.2017

Ulotka - apel o przekazywanie datków na rzecz Niemieckiego Dzieła Pomocy Jeńcom Wojennym i Cywilnym (Deutsches Hilfswerk für die Kriegs- und Zivilgefangenen) - niemiecką organizację powstałą  i działającą w okresie I wojny światowej. Do końca 1918 r. do niewoli trafiło ok. 800000 tysięcy niemieckich obywateli. Oprócz żołnierzy byli wśród nich także tzw. cywilni jeńcy – na początku wojny biorące w niej udział państwa internowały obywateli strony przeciwnej. Ulotka zawiera logo organizacji, wiersz autorstwa Elly Vogel na temat ciężkiego losu niemieckich jeńców wojennych, opis działalności Niemieckiego Dzieła Pomocy Jeńcom Wojennym i Cywilnym wraz z apelem o wsparcie dla niego oraz blankiet umożliwiający dokonywanie wpłat. Prospekt dołączony do tygodnika "Die Zukunft" 1919 nr 31, sygn. 010277.