Deutsches Archiv für Geschichte des Mittelalter, 1940-1942

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1941-1943 Miejsce publikacji: Weimar Sygnatura: 010303 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Mediewistyka
  • Niemcy - średniowiecze - historia
Data dodania: 28.02.2017

Niemieckie czasopismo mediewistyczne, wychodziło w latach 1937-1944. Periodyk zawierał zarówno rozprawy naukowe, jak i krytyczne edycje źródeł dotyczące okresu pomiędzy  400 a 1500 r. Teksty zamieszczane w periodyku dotyczyły historii, jak również jej nauk pomocniczych. Ważnym aspektem czasopisma były omówienia literatury naukowej, także obcojęzycznej, z dziedzin będących przedmiotem zainteresowania „Deutsches Archiv für Geschichte des Mittelalters”, przy czym teksty zamieszczane w tym dziale miały niekiedy formę pozbawionych oceny doniesień o nowych publikacjach, a czasami były szczegółowymi i obszernymi recenzjami. Na łamy periodyku przyjmowano najchętniej teksty dotyczące historii średniowiecznej w odniesieniu do całej Rzeszy, które w pewnym stopniu miały być podbudową ideologiczną reżimu narodowosocjalistycznego, przyczynki o charakterze regionalnym zamieszczano rzadko i jedynie wówczas, gdy ich temat był w jakiś sposób istotny w odniesieniu do całych Niemiec. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery obejmujące lata 1940-1942.