Deutscher Kulturatlas. V Band: Kaiserreich und Weltkrieg

Typ: Mapa / Atlas / Plan Rok publikacji: 1928-1938 Miejsce publikacji: Berlin,Leipzig Autorzy:
  • Lüdtke, Gerhard [oprac.]
  • Mackensen, Lutz [oprac.]
Illustracje: map., il., fot., wykr., tab. Strony: 456, [2] Sygnatura: KA 34/5 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Atlas
  • Kartografia
  • Niemcy - kultura - 19/20 w.
  • I wojna światowa - udział Niemiec
  • Republika Weimarska - życie polit.-społ.
Data dodania: 28.07.2015

Publikacja syntezująca dzieje Niemiec w wymiarze kulturalnym i społecznym w opracowaniu Gerharda Lüdtke i Lutza Mackensena – tom V. Obejmuje on czasy Cesarstwa Niemieckiego i okres I wojny światowej, która położyła mu kres, a także Rzeszy Niemieckiej 1919-1933, choć brak o tym wzmianki w tytule tomu. Obok tak istotnych zagadnień jak przebieg działań wojennych i rozkład sił politycznych w parlamencie republiki weimarskiej uwzględniono również kwestie w rodzaju rozwoju i sieci niemieckich schronisk młodzieżowych Zastosowana nazwa atlas jest nieco myląca, choć istotną częścią publikacji są mapy ilustrujące różne aspekty życia kulturalnego Niemiec w tym okresie (tom IV zawiera 79 map głównych, nie licząc pobocznych). Poza mapami publikacja zawiera ilustracje, fotografie, wykresy, tabele.