Deutscher Kulturatlas. IV Band: Von Goethe bis Bismarck

Typ: Mapa / Atlas / Plan Rok publikacji: 1928-1938 Miejsce publikacji: Berlin,Leipzig Autorzy:
  • Lüdtke, Gerhard [oprac.]
  • Mackensen, Lutz [oprac.]
Illustracje: map., il., fot., wykr., tab. Strony: 456, [2] Sygnatura: KA 34/4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Atlas
  • Kartografia
  • Niemcy - kultura - 18/19 w.
Data dodania: 28.07.2015

Publikacja syntezująca dzieje Niemiec w wymiarze kulturalnym i społecznym w opracowaniu Gerharda Lüdtke i Lutza Mackensena – tom IV. Obejmuje on czasy „od Goethego do Bismarcka”. Obok tak istotnych zagadnień jak ruchy polityczne okresu wojen wyzwoleńczych, jak zwano w Niemczech wojny z Napoleonem, manufaktury i rozwój przemysłu czy teologia ewangelicka doby Oświecenia, uwzględniono również kwestie w rodzaju historii drzewka bożonarodzeniowego. Zastosowana nazwa atlas jest nieco myląca, choć istotną częścią publikacji są mapy ilustrujące różne aspekty życia kulturalnego Niemiec w tym okresie (tom IV zawiera 96 map głównych, nie licząc pobocznych). Poza mapami publikacja zawiera ilustracje, fotografie, wykresy, tabele. Oprawa atlasu płócienna.