Deutsche wissenschaftliche Zeitschrift für Polen, 1928-1939

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1928-1939 Miejsce publikacji: Posen Sygnatura: 010368 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Rauschning, Hermann (1887-1982)
  • Poznańskie Towarzystwo Historyczne - periodyki - 20 w.
  • Polska - historia - periodyki - 20 w.
Data dodania: 10.03.2016

Czasopismo wydawane w Poznaniu od 1923 r. Było wspólnym organem niemieckich towarzystw naukowych i kulturalnych mniejszości niemieckiej na terenach, które po I wojnie światowej znalazły się w obrębie granic Polski: Historische Gesellschaft für Posen, Deutscher Naturwissenschaftlicher Verein i Polytechnische Gesellschaft w Poznaniu. Deutsche Gesellschaft für Kunst und Wissenschaft w Bydgoszczy i Coppernicus-Verein w Toruniu. Wydawanie periodyku zainicjował Hermann Rauschning (1887-1982). Był on kontynuacją wydawanego przez towarzystwo wcześniej, gdy Poznań był niemieckim miastem periodyku „Zeitschrift der Historischen gesellschaft für die Provinz Posen” W czasopiśmie ukazywały się głównie przyczynki historyczne, z rzadka artykuły z innych dziedzin – np. na temat przyrody regionu. Biblioteka Elbląska posiada serię roczników z lat 1928-1939 (niekompletne).