Deutsche Kunst und Kultur in Altpreussen

Typ: Nadbitka Rok publikacji: 1935 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Carstenn, Edward
Strony: S. 120-134 Sygnatura: IV.8 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Carstenn, Edward (1886-1957)
  • Elbląg - historia
  • Prusy Wschodnie - historia
  • Sztuka i kultura w Prusach
Data dodania: 31.01.2011

Nadbitka S.120-134. Sonderabdruck aus "Zeitschrift für Deutschkunde“ Jg.49 /1935/, H. 2 Niemiecka sztuka i kultura w Prusach. Książka omawia przykłady najwspanialszych niemieckich zabytków architektury i sztuki z różnych epok na Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu – kościołów, zamków krzyżackich, ratuszy, domów mieszkalnych (z muru pruskiego i szczytowych), tzw. dworów Artusa, postaci „pięknych świętych” i „pięknych madonn”. W tekście przytaczane są też zabytki elbląskie, szczególną uwagę zwrócono na gotyckie kamienice oraz znajdujący się w kościele mariackim ołtarz szafkowy z tzw. Madonną płaszcza opiekuńczego oraz św. Magdaleną i Barbarą, zaliczanymi do najpiękniejszych tego rodzaju figur świętych w całych pn. Niemczech.