Deutsche Kunst und Kultur in Altpreuβen

Typ: Nadbitka Rok publikacji: 1935 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Carstenn, Edward
Illustracje: 12 Strony: 15; [ 2 ] Sygnatura: 35344 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - dorobek kulturalny
  • Prusy - dorobek architektoniczny
  • Carstenn, Edward (1886-1957)
Data dodania: 14.02.2019

Nadbitka z czasopisma Zeitschrift für Deutschkunde z 1935 roku prezentująca opracowanie Deutsche Kunst und Kultur in Altpreuβen autorstwa regionalnego historyka, nauczyciela gimnazjalnego Edwarda Carstenna (1886-1957). Dziełem życia Carstenna jest Geschichte der Hansestadt Elbing ("Historia hanzeatyckiego miasta Elbląga"). Praca zadedykowana dwóm wybitnym XIX-wiecznym historykom elbląskim: Ferdinandowi Neumannowi oraz Maxowi Toeppenowi. Praca ta obejmuje dzieje miasta od momentu jego powstania w 1237 roku po 1914 rok. Opublikowano ją w 1937 roku z okazji 700-lecia miasta. Kilkustronicowy materiał stanowi opis dorobku historycznego, kulturalnego, architektonicznego dawnych ziem pruskich. Publikację wzbogacają ilustracje prezentujące m.in. dom podcieniowy, najbardziej reprezentacyjny typ budynków wiejskich, występujący przede wszystkim na Żuławach będący charakterystycznym elementem dawnej tradycji lokalnej na tych terenach.