Detectio Veritatis, Scrutinio Veritatis Iniquo & Sophistico, ex amore Dei ac verbi divini opposita

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1680 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Schelguig, Samuel
Strony: [2], 54 Sygnatura: Pol.7.II.1760 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Schelwig, Samuel (1643-1715)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Soficyzm
Data dodania: 28.01.2014

Druk religijny Samuela Schelwiga (1643–1715) zawierający krytykę poglądów autora pisma podpisującego się jako „Poszukiwacz prawdy”, godzących wortodoksyjny luteranizm. Tezy „poszukiwacza prawdy”, za którym to pseudonimem ukrywał się zapewne jeden z protestanckich teologów, popierających nurt pietystyczny, który ostro zwalczał Schelwig, zacytowane są na początku druku (pochodzą z tzw. „oliwskiego egzemplarza” pisma). Ekspozycja prawdy, kontroli prawdy sofistycznej (kłamliwej i fałszywej), z miłości do Boga, słowa i Kościoła Bożego. Schelwig, kaznodzieja, bibliotekarz, filozof - pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i naukową, m.in. rozprawy teologiczne i filozoficzne, dysputy, kazania m.in. pogrzebowe, pisma na okoliczność epidemii dżumy (w sumie ponad 150 pism). Postulaty, tezy (I-XII) w języku łacińsko-niemieckim (tekst dwukolumnowy). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1758-Pol.7.II.1762. Pieczątki w druku: 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5. Inne znaki własnościowe: Przed kartą tytułową rękopiśmienna dedykacja od Johannesa Christiana Johna dla Biblioteki Gimnazjalnej 1724. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS. Typ oprawy druku - biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie - barwione; blok mocno zdeformowany; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia/zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.