Der Wohnungsbau in Deutschland : offizielles Organ des Reichswohnungskommissars Fachblatt der Deutschen Akademie für Wohnungswesen EV, 1943-1944

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1943-1944 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 012437 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Niemcy - budownictwo mieszkaniowe
  • Polityka mieszkaniowa - Niemcy - 20 w.
Data dodania: 02.02.2016

Niemieckie czasopismo - miesięcznik, wychodzące w latach czterdziestych XX w., poświęcone polityce mieszkaniowej. Budownictwo mieszkalne było jednym z priorytetów nazistowskiej polityki socjalnej, jako że w latach trzydziestych XX w. w Niemczech panował stały deficyt mieszkaniowy. Sytuacji tej próbowano zaradzić m. in. mobilizując prywatny kapitał. Preferowanym przez narodowy socjalizm rozwiązaniem architektonicznym były osiedla podmiejskich domków z ogródkami użytkowymi i zabudowaniami gospodarczymi. W latach wojennych kolejnym problemem, z którym przyszło się zmierzyć nazistowskim politykom było zapewnienie zastępczych mieszkań Niemcom pozbawionym dachu nad głową w wyniku alianckich nalotów bombowych. W tym celu powstał w 1943 r. program Deutsche Wohnungshilfswerk, o którym szeroko relacjonował periodyk „Der Wohnungsbau in Deutschland”.