Der Weltkrieg im Bild. Orginalaufnahmen des Kriegs- Bild- und Filmamtes aus der modernen Materialschlacht

Typ: Książka Rok publikacji: 1928 Miejsce publikacji: Berlin - Oldenburg Illustracje: 397 Strony: 350; [ 2 ] Sygnatura: KD.727 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotoksiążka - 20 w.
  • Historiografia
  • I wojna światowa
  • I wojna światowa - dokumentacja zdjęciowa
  • Soldan, Georg (1875-1945)
Data dodania: 17.04.2023

Der Weltkrieg im Bild… (1928) - fotoksiążka prezentująca niespełna 400 czarno-białych fotografii „Wielkiej Wojny” (do 1939 najczęściej używany termin dla określenia I wojny światowej). I wojna światowa, w wyniku której zginęło ponad 8,5 mln żołnierzy a 21 mln zostało rannych, była największym konfliktem zbrojnym od czasów wojen napoleońskich. Po raz pierwszy w historii świata, ludność cywilna ginęła na tak wielką skalę z powodu działań wojennych. Po raz pierwszy użyto gazów bojowych, wykorzystano lotnictwo do bombardowania pozycji przeciwnika. Wojna toczyła się nie tylko w Europie, ale również objęła terytoria zamorskie w Afryce i Azji. „Wielka wojna” zakończyła się klęską Państw Centralnych, likwidacją niektórych mocarstw i powstaniem w Europie Środkowej i południowej licznych państw narodowych - w tym niepodległej Polski. Fotografie zostały pozyskane legalnie z zasobów BUFA, Bild- und Filmamt - jednostki powołanej przy armii niemieckiej w 1917 roku w celu prowadzenia wojny psychologicznej i tworzenia wizualnych materiałów propagandowych. Jednostka odpowiedzialna była za produkowanie i kolportaż filmów i fotografii, a także za cenzurowanie nieodpowiednich obrazów i treści, jak również za organizację kin na froncie. Jako instytucja z ogromnym zasobem obrazów archiwalnych, która zatrudniała całe ekipy fotografów i reportażystów, BUFA zdawała się dysponować najpełniejszym ówcześnie obrazem wojny. Pomysłodawcą publikacji oraz autorem przedmowy poprzedzającej fotoalbum jest związany ze środowiskiem nacjonalistycznym, z czasem też narodowo-socjalistycznym George Soldan (1878-1945), podczas I wojny światowej uczestnik walk na froncie zachodnim, oficer i badacz historii i teorii wojskowości, który odegrał kluczową rolę w przeprojektowaniu oficjalnej niemieckiej historiografii wojskowej po pierwszej wojnie światowej. W czasie II wojny światowej został reaktywowany jako korespondent wojenny i uważa się, że zaginął w sowieckiej niewoli. Publikacja podzielona została na dwie części. Pierwsza  prezentuje fotografie z frontu zachodniego I wojny światowej, druga przedstawia zdjęcia z pozostałych frontów. Na fotografiach uwieczniono m.in. rozbity sprzęt wojskowy, ruiny miast, wsi i pojedynczych budynków, gotyckie katedry leżące w gruzach, trupy żołnierzy i koni, księżycowe krajobrazy bitew etc. Wszystkie opatrzone rzeczowymi, krótkimi opisami. W opinii Soldana mają one stanowić nieśmiertelne świadectwo doświadczenia Wielkiej Wojny i heroicznej postawy wyjątkowego, walczącego niemieckiego bohatera.