Der Schlüssel zum Weltgeschehen : Monatsschrift für reine und angewandte Welteiskunde, 1927-1929

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1927-1929 Miejsce publikacji: Leipzig Sygnatura: 010325 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Teoria lodowa - czasopisma - 20 w.
  • Hörbiger, Hanns (1860-1931)
Data dodania: 03.03.2017

Czasopismo niemieckie, propagujące tzw. teorię lodową – pseudonaukę, zainicjowaną w 1913 r. przez Austriaka Hannsa Hörbigera (1860-1931) i głoszącą, że podstawą wszelkiego życia we wszechświecie jest lód. Czasopismo „Der Schlüssel zum Weltgeschehen”  było pokłosiem strategii Hörbigera, który około 1919 r. doszedł do wniosku, iż dzięki przekonaniu szerokich mas co do słuszności jego teorii, doprowadzi on do zaakceptowanie jej przez środowiska akademickie i naukowe. Teoria lodowa trafiła na podatny społeczny i polityczny grunt, jej zwolennikami był m. in. Hitler i wielu nazistowskich oficjeli. Miesięcznik „Der Schlössel zum Weltgeschehen” zaczął wychodzić w 1925 pod redakcją H. W. Behma. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery z lat  Numery zawierają fotografie, ilustracje (w tym kolorowe), schematy, wykresy i tabele na tablicach oraz w tekście (w spisach treści dla całego rocznika teksty ilustrowane oznaczone są gwiazdkami).