Der Preusche Littauer oder Vorstellung der Nahmens-Herleitung […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1744 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Lepner, Theodor
Illustracje: 1 Strony: [ 11 ]; 16-152 Sygnatura: Ob.8.II.75-dublet biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Regiony historyczne Prus - Litwa Pruska
  • Litwa Pruska - życie codzienne, obyczaje - 17 - 18 w.
  • Litwa Pruska - etnografia
  • Lepner, Theodor (1633-1691)
Data dodania: 08.03.2019

Publikacja wydana w Gdańsku w 1744 roku opisująca życie codzienne i obyczaje mieszkańców Litwy Pruskiej na przestrzeni XVII – XVIII wieku autorstwa Theodora Lepnera (1633-1691) - kronikarza, pastora w Budwitach. Druk, składający się z piętnastu krótkich rozdziałów jest opisem tradycji, zwyczajów, obrzędów, życia, pracy etc. Litwinów pruskich i stanowi doskonałe źródło wiedzy historycznej, folklorystycznej i etnograficznej tego regionu kulturowego, jednego z pięciu regionów etnograficznych dzisiejszej Litwy, leżącego na terenie historycznych, starych Prus. W dokumencie znajdujemy informacje o obrzędach (chrzcinach, weselach, pogrzebach), ubiorach, organizacji gospodarstw domowych, żywności i napojach (w tym np. sposobie wyrabiania sera), muzyce litewskiej i instrumentach, litewskiej twórczości pieśniarskiej, religii, języku etc.