Der patriotische Landprediger. Drittes Stück

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1781 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Reß, Johann Heinrich
Strony: [ 2 ]; 350 Sygnatura: 92610/3 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Teologia pastoralna
  • Teologia praktyczna
  • Posługa duszpasterska na obszarach wiejskich - 18 w.
  • Psychologia religii
  • Reß, Johann Heinrich (1732-1803)
Data dodania: 27.07.2021

Der patriotische Landprediger (Lipsk, 1781) - trzecia z czterech części, wydanej na przestrzeni 1779-1783 publikacji, której tematyka dotyczy pełnienia urzędu duszpasterza wiejskiego. Autorem dokumentu jest niemiecki teolog luterański, nauczyciel, pisarz i publicysta Johann Heinrich Reß (1732-1803). W dokumencie, autor dzieli się refleksjami nad prawidłowymi postawami oraz zachowaniami pastorów i duszpasterzy wiejskich, z uwzględnieniem specyfiki środowiska wiejskiego, zarówno przy realizacji posługi duszpasterskiej na rzecz ludności wiejskiej, jak i w prywatnym życiu codziennym. Reß chce przybliżyć teologiczne zasady, którym był oddany jako pastor, do życia praktycznego i w ten sposób bardziej osadzić religię w życiu codziennym. Celem urzędu pastora wiejskiego winno być nie tylko głoszenie zasad wiary oraz nauczanie i pogłębianie życia religijnego, ale również, a może przede wszystkim samokształcenie i działalność oświatowa, współorganizowanie życia społeczno-kulturalnego, aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej, kształcenie intelektu i cnót, odpowiednie przekazywanie wiedzy i wspieranie rozwoju ducha, degradacja od uprzedzeń i przesądów, budzenie aspiracji, zwłaszcza wśród młodzieży etc. Realizacja tych celów jest możliwa jedynie poprzez zrozumienie i uwzględnienie w posłudze specyfiki środowiska wiejskiego, wynikającej m.in.: z charakteru pracy na roli i związanych z tym codziennych, licznych obowiązków, obciążeń i ograniczeń, poziomu intelektualnego, stopnia umiejętności czytania i pisania, sytuacji społeczno-ekonomicznej, możliwości komunikacji etc. W niniejszej części autor koncentruje się w głównej mierze na następujących kwestiach: posługi kapłańskiej i udzielaniu wsparcia w realizacji celów edukacyjnych dla nauczycieli wiejskich, posługi i pomocy wdowom oraz roli i obowiązkach duszpasterza w zakresie odpowiedniego utrzymania, funkcjonowania, finansowania i użytkowania budynków sakralnych (kościoła parafialnego), placówek przeznaczonych dla opieki nad wdowami etc.