Der ostpreuβische Landtag von 1798

Typ: Książka Rok publikacji: 1910 Miejsce publikacji: Göttingen Autor:
  • Eicke, Hermann
Strony: [ 8 ]; 76 Sygnatura: 34764 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Zgromadzenie stanowe - Prusy Wschodnie – 18 w.
  • Zgromadzenie stanowe – Królewiec – 1798 rok
  • Organy przedstawicielskie w Prusach – historia – 18 w.
  • Stany pruskie - historia
  • Fryderyk Wilhelm III (1770-1840)
Data dodania: 11.12.2018

Publikacja wydana w 1910 roku w Getyndze (niem. Göttingen) autorstwa Hermanna Eicke. Tematyka opracowania koncentruje się na opisie zgromadzenia stanowego prowincji Prusy Wschodnie (wcześniej Prus Książęcych), którego obrady rozpoczęto w Królewcu (niem. Königsberg) 25 maja 1798 roku, w dobie panowania Fryderyka Wilhelma III z dynastii Hohenzollernów (1770-1840) – króla Prus w okresie 1797-1840. Przedstawicielstwo stanowe - (Landtag) Prus Książęcych, ukształtowany w pierwszej połowie XVI wieku, składał się przedstawicieli trzech kurii: panów i landratów (niem.Herrschaft und Landräte), posłów szlacheckich, wybieranych przez zgromadzenia w starostwach (Ritterschafft und Adel) oraz przedstawicieli miast. Sejmy zwoływał książę, z reguły do Królewca. Ich periodyczność oraz czas trwania obrad nie były ustawowo określone. Materiał opracowano na podstawie dostępnej literatury przedmiotu oraz materiałów zgromadzonych w Tajnym Archiwum Państwowym w Berlinie, obecnie Tajnym Archiwum Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, którego początki sięgają, według Karty Stendalskiej z 1282 roku, czasów kanclerstwa margrabiów brandenburskich.