Der neue Weg. Halbmonatsschrift für das deutsche Theater, 1930-1935

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1930-1935 Sygnatura: 012379 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Czasopisma teatralne - 20 w.
  • Teatr niemiecki - historia
  • Teatralne Organizacje Zawodowe
Data dodania: 16.12.2015

Niemieckie czasopismo teatralne (dwutygodnik) - organ organizacji zawodowej zrzeszającej pracowników artystycznych i technicznych scen niemieckich, powstałej w 1871 r. Czasopismo ukazywało się od 1871 r.- początkowo pod tytułem „Allgemeiner Deutscher Bühnen-Congreß”, od 1872 r. jako „Deutsche Bühnengenossenschaft”, a w 1908 r. zmieniono tytuł na „Der neue Weg”. Czasopismo zawierało doniesienia na temat sytuacji teatru w Niemczech oraz w poszczególnych miastach (w nr 10/1931 znajduje się informacja o ostatecznym powierzeniu przez elbląski magistrat intendentury miejscowego teatru Rudolfowi Warncke), informacje dotyczące zagadnień zawodowych grup związanych z teatrem i ze sceną, przegląd premier etc. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się m. in. kilka numerów czasopisma z 1931, które w dużej mierze poświęcone są 60temu jubileuszowi zrzeszenia i czasopisma.