Der Neu-vermehrte Preussische Wahrsager, Oder: Wundersame Prophezeyungen Von den Regenten des Churfürstl. Hauses Brandenburg und Königreichs Preussen […] Nebst verschiedenen die Europäischen Staaten Sonderlich aber Polen, Oesterreich, Franckreich [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1742 Miejsce publikacji: Engelland Autor:
  • Seyler, Jerzy Daniel
Strony: 56 Sygnatura: Pol.8.II.1281 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk – 18 w.
  • Seyler, Jerzy Daniel (1686-1745)
Data dodania: 26.03.2018

Kilkudziesięciostronicowe opracowanie autorstwa Jerzego Daniela Seylera (1686-1745) – historyka, rektora Gimnazjum Elbląskiego, sygnowane pseudonimem Zoroaster. W publikacji autor podejmuje próbę analizy, interpretacji i porównań przepowiedni (proroctw) wieszczów i wróżbitów dotyczących władców i wydarzeń historycznych na terenie Królestwa Prus, w Brandenburgii oraz w innych państwach Europy, w szczególności w Polsce, Austrii, Francji, Szwecji itd. Przedmiotem rozważań są poddane starannej i wnikliwej analizie dokumenty rękopiśmienne, proroctwa i informacje począwszy od XI wieku naszej ery. W części dotyczącej Polski znajdujemy informacje związane m.in. ze Stefanem Batorym, Janem Kazimierzem, Władysławem IV, Janem III Sobieskim itd. Autor wskazuje tu na źródła zgromadzone m.in. w Krakowskiej Bibliotece Akademickiej. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1275-Pol.8.II.1287.