Der Minister will befehlen, wen wir wählen sollen

Typ: DŻS Rok publikacji: [1861] Miejsce publikacji: Leipzig Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 18 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - historia - 19 w.
  • Prusy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
  • Jagow, Gustav Wilhelm von (1813-1879)
Data dodania: 30.05.2016

Ulotka agitacyjna wydana przez członków komitetu wyborczego Niemieckiej Partii Postępowej. Nawiązuje do instrukcji pruskiego ministra spraw wewnętrznych Gustawa von Jagow z marca 1861 r., nakazującej podległym mu urzędnikom agitację przeciwko Partii Postępowej przed zaplanowanymi na kwiecień tego roku ponownymi wyborami (poprzedni parlament został rozwiązany 11 marca 1861 przez króla Wilhelma I.) Druk związany tematycznie z wydarzeniem zwanym pruskim konfliktem konstytucyjnym, rozgrywającym się w Królestwie Prus w latach 1859-1866, a oscylującym wokół kwestii budżetu i pruskiej armii, a w sensie ogólniejszym – podziału władzy między parlamentem, rządem i królem oraz przysługujących im uprawnień. [Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].