Der Lobgesang auf den heiligen Anno in der altdeutschen Grundsprache des elften Jahrhunderts und mit einer Einleitung...

Typ: Książka Rok publikacji: 1815 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Goldmann, Georg August Friedrich
Strony: 214 Sygnatura: 89223 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hagiografia
  • Poezja niemiecka - 11 w.
  • Język staroniemiecki - zabytki
  • Liryka religijna
  • Św. Anno
Data dodania: 01.10.2010

Hymn ku czci św. Anno. Wprowadzenie, tłumaczenie i komentarze autorstwa D. G. A. F. Goldmann’a. Św. Anno († 1075) był kapelanem na dworze cesarza Henryka III, następnie został przez niego mianowany arcybiskupem Kolonii. Był człowiekiem o wielkich politycznych wpływach, jego działalność doprowadziła w 1060/61 do chwilowej schizmy w Kościele. Po śmierci Henryka III. walczył o władzę z wdową po nim i przejął regencję za małoletności Henryka IV. Zakładał klasztory, wspierał ubogich. Na rok przed śmiercią biskupa, wybuchł skierowany przeciwko niemu bunt kolońskich kupców, który został jednak bezwzględnie stłumiony przez jego siepaczy. Utwór powstał niedługo po śmierci Anno (prawdopodobnie 1080). Autorstwo przypisywane jest jednemu z mnichów z klasztoru w Siegburg, gdzie św. Anno zmarł. Rękopis utworu odnalazł Martin Opitz w Bibliotece Rhedigera we Wrocławiu. Opatrzył go komentarzami i wydał w 1639 r.