Der Königsberger Freimüthige : humoristisches Unterhaltungsblatt besonders für Königsberg und die Provinz Preussen, 1846-1854

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1846-1848, 1852-1854 Miejsce publikacji: Königsberg Strony: 616; 620; 526; 634; 76 Sygnatura: 010260/ syg. 3715-3718 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 19 w.
  • Prusy - czasopisma niemieckie
  • Kwidzyn - historia
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 27.09.2010

Opis dokumentu

"Der Königsberger Freimüthige. Humoristisches Unterhaltungsblatt besonders für Königsberg und die Provinz Preußen". Gazeta wychodziła dwa razy w tygodniu i była organem królewieckich konserwatystów. W podtytule zaznaczono, iż przeznaczona jest szczególnie dla miasta Królewca i prowincji Prusy. Podtytuł głosi również, iż jest to gazeta o charakterze humorystycznym i rozrywkowym, co znajduje odzwierciedlenie jedynie w anegdotkach przytaczanych w rubryce z wiadomościami lokalnymi. Liczyła cztery strony. Na pierwszą stronę trafiały najbardziej aktualne informacje krajowe (w roku 1848 rubryka ta zdominowana była przez wydarzenia związane z rewolucja marcową, Zgromadzeniem Narodowym we Frankfurcie). Trafiały się też wiadomości z Elbląga (np. nr 17 z 1848 donosił o elbląskim wykładzie dr Ruppa, przedstawiciela Kościoła wolnego.) Ok. 1850 gazeta zmieniła nazwę na „Der neue Königsberger Freimüthige” i zaczęła ukazywać się trzy razy w tygodniu (wtorki, czwartki, soboty). Odtąd jeszcze bardziej podkreślony został konserwatywny charakter periodyku (podtytuł głosi, iż gazeta reprezentuje monarchistów, zwolenników praworządności i porządku). Najwięcej miejsca zajmują wiadomości królewieckie : informacje kulturalne (omówienia sztuk wystawianych w królewieckim teatrze, działalność królewieckiego Stowarzyszenia Artystycznego), ogłoszenia kościelne, informacje o żegludze królewieckiej. Gazeta posiadaukład dwukolumnowy. Paginacja ciągła dla wszystkich numerów w obrębie każdego rocznika. Czasopismo wydawane w Królewcu w wydawnictwie Schultz’a. Jednym z redaktorów tytułu był G. Pflugk, a w następnych latach Emil Lindenberg. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada roczniki 1846–1854 (niekompletne).