Der Eroberer. Tragedie in fünf Auszüge

Typ: Książka Rok publikacji: 1899 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Halbe, Max
Strony: 168 Sygnatura: KD.2174 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Literatura niemiecka
  • Historia literatury niemieckiej
  • Halbe, Max - twórczość literacka
  • Halbe, Max - Der Eroberer
  • Niemieccy dramaturdzy - 19/20 w.
  • Halbe, Max (1865-1944)
Data dodania: 01.02.2023

Der Eroberer (Berlin, 1899) - osadzona na gruncie historycznym renesansowa tragedia w pięciu aktach, której autorem jest niemiecki dramaturg i przedstawiciel niemieckiego naturalizmu Max Halbe (1865-1944). W utworze, jak w większości innych dzieł, Halbe wyraża niezachwianą sympatię dla człowieka czynnego, którego celowe dążenie jest zwykle skonfrontowane z problematyczną egzystencją człowieka duchowego. Tragedia „Der Eroberer” nie odniosła niestety sukcesu na scenie. Halbe urodził się w Koźlinach (wówczas Güttland w powiecie gdańskim). Studiował prawo w Heidelbergu. Potem w latach 1884-1888 studiował filologię niemiecką w Monachium. Wkrótce potem przeniósł się do Berlina. Karierę literacką zawdzięcza naturalistycznemu dramatowi „Jugend” z 1893 roku, który porównywano z głośnym dramatem Gerharda Hauptmanna „Die Weber” .W 1895 roku przeniósł się do Monachium, gdzie założył „Intime Theater für dramatische Experimente” (Intymny teatr dramatycznych eksperymentów). Po początkowej fascynacji naturalizmem ewoluował w kierunku neoromantyzmu i piętno tego nurtu noszą jego późniejsze opowiadania i powieści. Halbe był pisarzem poważanym i docenianym zarówno w okresie republiki weimarskiej jak i w czasach hitlerowskich. Przez całe życie czuł się emocjonalnie związany z „niemieckim Wschodem”, zwłaszcza z Gdańskiem i Malborkiem. W 1825 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin otrzymał tytuły honorowego obywatela tych miast. Kilkakrotnie bawił też w Elblągu, gdzie jego odczyty spotykały się z żywym zainteresowaniem mieszkańców. Z okazji 700lecia powstania Elbląga, obchodzonego uroczyście w 1937 roku, napisał sztukę „Durch die Jahrhunderte”, wpisującą się w nurt podkreślenia „odwiecznej” niemieckości miasta. Związki pisarza ze wschodnimi rubieżami państwa pruskiego, a następnie niemieckiego widoczne są też w innych jego dziełach, m. in. powieści poświęconej siedemnastowiecznemu śląskiemu poecie Martinowi Opitzowi. Po przejęciu władzy przez nacjonalistów podpisał 22 października 1933 akt lojalności Gelöbnis treuester Gefolgschaft wobec Adolfa Hitlera. Jako jeden z nielicznych pozostałych w Niemczech pisarzy opowiadał się za nazistami, dzięki czemu w sierpniu 1944 znalazł się na Liście obdarzonych łaską Bożą (Gottbegnadeten-Liste). W czasie powojennym bardzo mu to zaszkodziło i doprowadziło do lekceważenia jego dzieł. Obecnie twórczość Halbego jest niemal zapomniana, a teatry niezwykle rzadko sięgają po jego sztuki.