Der Einzüg […] Augusti des II In die Stadt Danzig Gehalten den 18. Martij 1698

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1698] Miejsce publikacji: Breslau Strony: 8 Sygnatura: Pol.8.II.1276 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk – 17 w.
  • August II Sas (1670-1733)
Data dodania: 23.03.2018

Relacja z uroczystego wjazdu do Gdańska elekcyjnego króla Polski, z saskiej dynastii Wettynów - Augusta II Sasa (także Augusta II Mocnego) – (1670-1733). Według wielu relacji, jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą, dzięki której potrafił podobno zginać podkowy gołymi rękoma. 18 marca 1698 roku - król August II Sas wjechał uroczyście do Gdańska w otoczeniu asysty honorowej, panów polskich oraz oddziałów wojskowych. Władca wizytował fortyfikacje miejskie, uczestniczył w uroczystościach Wielkiego Tygodnia i zwiedzał okolice miasta. Wizyta królewska miała odpowiednią oprawę ceremonialną. Triumfalny, uroczysty wjazd jest jedną z najstarszych istniejących form święta politycznego. Uroczyste wjazdy władców do miasta wiązał się zawsze z bogatą oprawą ich powitania. Wśród artystycznych form ogromną rolę odgrywały okolicznościowe dekoracje i okazjonalna architektura, wznoszona najczęściej w postaci bram triumfalnych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1275-Pol.8.II.1287.