Der Dritten Ordnung Antwort auf eines E. Gerichts zwey Einbringen, wider die Abschaffung der Accisen, und auf die von E.E.Rath zur Rechtfertigung solcher Accisen beygekommene Deduction […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1749 Miejsce publikacji: Danzig Strony: 24 Sygnatura: Pol.8.II.646b biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk – 18 w.
  • Akcyza – Gdańsk - 18 w.
  • Trzeci Ordynek – Gdańsk – 18 w.
  • August III - dekrety królewskie – 18 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 27.04.2018

Opis dokumentu

Pisemne stanowisko reprezentantów Trzeciego Ordynku, związane z regulacjami dotyczącymi podatku akcyzowego na terenie miasta Gdańska. Trzeci Ordynek był reprezentacją pospólstwa we władzach miejskich Gdańska, powołaną na podstawie statutów króla polskiego Zygmunta I Starego w 1526 roku, stanowiących odtąd fundament ustroju miasta, który w połowie XVIII wieku był główną siłą opozycyjną w stosunku do Rady Miejskiej. Dokument zawiera również korespondencję z 23 sierpnia 1749 roku adresowaną do króla Augusta III (1696-1763) przez reprezentantów Trzeciego Ordynku, wyrażającą podziękowanie za wprowadzenie w życie reskryptu, regulującego akcyzę na terenie miasta Gdańska i tym samym zaangażowanie się w złagodzenie istniejącego, na tym tle konfliktu. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.642-Pol.8.II.647.