Der Bruchhof. Ein Roman aus Masuren

Typ: Książka Rok publikacji: [19??] Miejsce publikacji: Stuttgart,Berlin Autor:
  • Skowronnek, Richard
Strony: 254; [ 2 ] Sygnatura: KD.2005 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Historia literatury niemieckiej
  • Literatura niemiecka - 20 w.
  • Niemieckie powieści - 20 w.
  • Skowronnek, Richard - „Der Bruchhof. Ein Roman aus Masuren”
  • Skowronnek, Richard - dorobek literacki
  • Skowronnek, Richard (1862-1932)
Data dodania: 28.02.2023

Der Bruchhof (Stuttgart, Berlin) - osadzona w „ mazurskich klimatach” romantyczna powieść, należąca do dorobku literackiego niemieckiego dziennikarza, dramaturga i pisarza Richarda Skowronnka (1862-1932). Autor od 1887 był felietonistą „Frankfurter Zeitung”. Tam też  został przyjęty w 1891 roku do loży masońskiej „Zur aufgehende Morgenröthe”, do której uczęszczali głównie Żydzi. W 1892 roku za radą cesarza Wilhelma II wyjechał do Berlina jako akredytowany dziennikarz. Był sprawozdawcą parlamentarnym w Reichstagu (Cesarstwo Niemieckie). W okresie 1897-1898 Skowronnek pracował jako dramaturg w Teatrze Królewskim w Berlinie. Pod koniec I wojny światowej przeniósł się do majątku Höckenberg w powiecie Regenwalde na Pomorzu, należącego do jego zięcia. Pisał komedie i lekkie powieści. Materiał do swoich utworów narracyjnych i dramatycznych czerpał z codziennego życia. Konflikty w jego powieściach najczęściej rozwiązywane były przez pojedynek, wypadek na polowaniu lub samobójstwo. W większości swoich powieści Skowronek, jak przystało na prawdziwego Mazura, podkreślał przywiązanie do monarchii pruskiej, co było czymś naturalnym i nieodzownym w mazurskiej mentalności. Uwielbienie dla przyrody i krajobrazów łączył z dumą, że w jego rodzinnych stronach często przebywali przedstawiciele dynastii panującej - Hohenzollernów.