Der Bronzedepotfund von Lindenau (Kr. Marienburg) […] Sonderabdruck aus Mitteilungen des Coppernikus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn […]

Typ: Nadbitka Rok publikacji: 1913 Miejsce publikacji: Thorn Autor:
  • Dorr, Robert
Illustracje: 1 Strony: 14 Sygnatura: 35340 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prehistoria - znaleziska archeologiczne - Żuławy Wiślane
  • Archeologia - Warmia i Mazury - znaleziska archeologiczne - przedmioty z brązu
  • Dorr, Robert (1835-1919)
Data dodania: 13.02.2019

Nadbitka, opublikowana w 1913 roku z czasopisma naukowego „Mitteilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn”, wydawanego od 1878 roku przez najstarsze niemieckie towarzystwo naukowe na Pomorzu – Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst, które powstało w 1853 roku w Toruniu. Tematyka czasopisma poświęcona była problematyce kopernikowskiej, dziejom społeczno-gospodarczym Torunia oraz szerzej przeszłości Pomorza Gdańskiego. Opracowanie autorstwa Roberta Dorra (1835-1919) – niemieckiego historyka, matematyka, prekursora archeologii w Elblągu, uznawanego za jednego z pionierów archeologii pruskiej traktuje o prehistorycznym znalezisku archeologicznym pozostającym w 1911 roku w zbiorach muzeum elbląskiego. Odkrycia archeologicznego zawierającego przedmioty z brązu dokonano w rejonie wsi Lipinka (niem. Lindenau) – osady założonej w 1321 roku przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Wernera von Orseln, położnej w województwie warmińsko - mazurskim, w powiecie malborskim, w gminie Nowy Staw, na obszarze Wielkich Żuław Wiślanych.