Der Außenhandel im neuen Deutschland. Ziele und Wege der nationalsozialistischen Außenhandelspolitik

Typ: Książka Rok publikacji: 1935 Miejsce publikacji: München Autor:
  • Fleßner, Vollmar
Strony: 104 Sygnatura: KD.11915 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - 20 w.
  • III Rzesza
  • Polityka gospodarcza III Rzeszy
  • Handel zagraniczny w III Rzeszy
  • Propaganda narodowosocjalistyczna
  • Fleßner, Vollmar
Data dodania: 10.11.2023

Der Außenhandel im neuen Deutschland (Monachium, 1935) - jedna z licznych ówcześnie publikacji propagandowych, w której autor odnosi się do podstawowych założeń polityki handlu zagranicznego narodowego socjalizmu - ideologii Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Autorem opracowania jest niemiecki ekonomista Vollmar Fleßner. Po przejęciu władzy w 1933 roku kierownictwo NSDAP zadecydowało o zasadniczej zmianie dotychczasowego całego modelu gospodarczego, opartego na rozwiązaniach wolnorynkowych. Zachowano prywatną własność przedsiębiorstw, jednak procesy regulacji zostały upaństwowione. Aparat partyjno-państwowy przejął nadzór nad rozdziałem surowców, ustalaniem cen, płacami, strukturą produkcji, kredytami i handlem zagranicznym. Dnia 23 marca 1933 r. Adolf Hitler powiedział, że „geograficzna pozycja Niemiec, ubogich w surowce, nie pozwala na pozycję pełnej autarkii naszej Rzeszy (…) a rząd nie jest wcale wrogo nastawiony do eksportu”. Niniejszy materiał charakteryzuje miejsce handlu zagranicznego w nazistowskim modelu gospodarczym, wskazuje nowe założenia, cele oraz zadania polityki handlu zagranicznego narodowego socjalizmu, role i zadania eksportu i importu etc. Materiał został wydany jako zeszyt 54 w serii Nationalsozialistische Bibliothek. W latach 1927-1935 w Nationalsozialistische Bibliothek ukazały się łącznie 54 tytuły, które miały przedstawiać i propagować narodowosocjalistyczną odpowiedź na podstawowe problemy tamtych czasów i dawały opis i obraz tego, czego partia chciała i do czego dążyła.