Deo Juvante Maximo ! : Scrutinium publicum, philologico-theologicum, in quo locus de scriptura sacra...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1660 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Maukisch, Johann
Strony: [4] K. Sygnatura: Pol.7.II.5994 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Maukisch, Johann (1617-1669)
  • Pismo Święte
  • Druk teologiczny – 17 w.
  • Filozofia
Data dodania: 09.10.2013

Badania problemów filozoficzno-teologicznych zawartych w Piśmie Świętym. Debata odbyta w Gimnazjum Gdańskim 15.07.1660 r. w obecności uczniów i profesorów, przedstawione przez Johanna Maukisch’a (1617-1669) - doktora teologii, profesora Gimnazjum Gdańskiego i pastora w kościele św. Trójcy. Maukisch jako rektor doskonalił dydaktykę, metody nauczania języków, sprowadził do Gdańska wybitnych uczonych, kierował fundacją „Aerarium pauperum studiosorum”, zorganizował chór i orkiestrę. Z myślą o uczniach ułożył po łacinie i niemiecku pieśni religijne. Organizował dysputy teologiczne. Autor traktatów teologicznych i pism polemicznych, w których rozprawiał się z kalwinistami. Druk w płóciennym pudełku. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.