Denkschriften und Briefe zur Charakteristik der Welt und Literatur. Dritter Band

Typ: Książka Rok publikacji: 1839 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Dorow, Wilhelm
Strony: IV; 253; [ 3 ] Sygnatura: KD.992.3 biblioteka cyfrowa link Języki: eng, fre, ger Hasła kluczowe:
  • Literaturoznawstwo
  • Epistolografia
  • Piśmiennictwo
  • Zbiory listów - 18/19 w.
  • Dorow, Wilhelm (1790-1845)
Data dodania: 17.11.2023

Denkschriften und Briefe zur Charakteristik der Welt und Litteratur (Berlin, 1839) - trzeci z pięciu tomów publikacji wydanej na przestrzeni 1838-1841 zawierającej zbiór „spuścizny pisanej” (korespondencji, memoriałów etc.) pochodzącej z XVIII i I połowy XIX wieku, której autorami są różnorodne, ważne osobistości, indywidualności bądź prominenci tamtych czasów, pod redakcją Wilhelma Dorowa (1790-1845) - niemieckiego dyplomaty, archeologa, historyka, autora pism biograficznych i założyciela Museums Rheinisch-Westfälischer Altertümer, prekursora dzisiejszego Rheinisches Landesmuseum w Bonn. Praca jest kontynuacją wydanej przez L. Sachse Comp. w Berlinie publikacji Dorowa zatytułowanej „ Facsimile von Handschriften berühmter Männer und Frauen”, w której znalazły się zbiory wiernych kopii rękopisów ważnych osobiści ówczesnych czasów. Trzeci tom książki zawiera opatrzone komentarzem zbiory lub fragmenty listów różnych autorów. Są to m.in.: obywatel świata”, pisarz polityczny i myśliciel oświeceniowy Gustav von Schlabrendorf (1750-1824), pruski polityk i prawnik Karl Friedrich von Beyme (1765-1838), pisarz niemiecki Johann Christoph Gottsched (1700-1766), niemiecki filozof, językoznawca i polityk Fryderyk Wilhelm Christian Karol Ferdynand von Humboldt (1767-1853), angielski dyplomata i polityk William à Court, 1st Baron Heytesbury (1779-1860), pochodząca z Niemców bałtyckich poetka, pisarka i autorka pieśni kościelnych Elisabeth Charlotte Constanzia von der Recke (1754-1833), urodzony w Gdańsku luterański teolog, pisarz i filantrop Johannes Daniel Falk (1768-1826) czy francuski poeta i dramaturg Jean-Baptiste-Louis Gresset (1709-1777). W wyodrębnionym dziale znalazły się trzy memoriały z początku XIX wieku. Publikację cechuje niezwykła różnorodność autorów i ich odbiorców, wzajemnych relacji między uczestnikami korespondencji, a co za tym idzie treści i tematyki przekazów, rangi przekazywanej informacji, stylu i charakteru listów, języka etc. Dzięki temu cały zbiór stanowi oryginalne źródło wiedzy o ówczesnym życiu codziennym, intelektualnym i towarzyskim, kulturze i literaturze, zagadnieniach publicznych, kwestiach politycznych, dziejach lub dokonaniach postaci ważnych w historii, nieznanych faktach etc. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn KD.992.1 - Kd.992.3.