Den aus dem zerstörten Sitz des Spittlers des Teutschen Ordens der Creutherren erwachsenen Musen-Sitz führeten bey der ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1754 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 2 K. Sygnatura: XVIII. 103 –druk 85 a biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Mowy oratorskie - 18 w.
Data dodania: 06.12.2010

Druk okolicznościowy – wierszowane ćwiczenie oratorskie uczniów Gimnazjum Elbląskiego. W utworze wyrażona jest radość z okoliczności, które doprowadziły do tego, że siedziba szpitalnika Zakonu Krzyżackiego przemieniła się w siedzibę muz (Elbląskie Gimnazjum mieściło się w budynkach szpitalnych Zakonu, zamek natomiast został zburzony przez mieszczan elbląskich w 1454, po złożeniu przez elblążan hołdu Kazimierzowi Jagiellończykowi, a załoga zamku została wypędzona. Druk współoprawny z innymi drukami okolicznościowymi (106 druków, w tym: mowy, wiersze, kantaty, druki weselne i żałobne itp.).