Democritus ridens, sive campus recreationum honestarum cum exorcismo melancholiae

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1701 Miejsce publikacji: Gedani Autorzy:
  • Lange, Johann Peter
  • Janssonius Van Waesberge, Gillis
Illustracje: 1 Strony: 260, Sygnatura: Pol.8.I.13 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lange, Johann Peter (fl. 1649)
  • Janssonius Van Waesberge, Gillis (-1707?)
  • Aforyzmy
  • Filozofia starożytna
  • Historia starożytna
Data dodania: 10.12.2019

Kolekcja lekkich, pouczających anegdot i aforyzmów zaczerpniętych z historii i filozofii zarówno starożytnej, jak i nowożytnej, przeznaczonych, wedle tytułu i przedmowy autora, do rozpraszania melancholii u czytelników. Autor ukrywa się pod pseudonimem Demokryt, nawiązując do starożytnego filozofa Demokryta z Abdery (ok. 460 p.n.e. – ok. 370 p.n.e.). Większość anegdot dotyczy postaci ze starożytności grecko-rzymskiej (królowie i politycy, np. Pyrrus z Epiru, Filip Macedoński; filozofowie jak Zenon z Elei, Pitagoras, Tales z Miletu), liczne są również historie dotyczące czasów nowożytnych, zwłaszcza renesansu, np. o cesarzu Karolu V, o sławnych artystach jak Michał Anioł lub uczonych (np. Julius Caesar Scaliger, 1484–1558). Niektóre wyraźnie osadzone w kontekście chrześcijańskim (opowiadając o mnichach lub duchownych), inne w życiu codziennym. Czasami mają formułę pytań i odpowiedzi. Kolejność anegdot jest losowa, nie wiążą się one ze sobą tematycznie lub chronologicznie. Po anegdotach prozą następuje dodatek poetycki Phalerae poeticae zawierający moralizatorskie, obśmiewające wady utwory w dystychach elegijnych, różnej długości (od dłuższych po dwuwiersze).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.