Delegacja Związku Oficerów Rezerwy R. P. Okręgu Nr 1 z wizytą u marszałka Śmigłego-Rydza – wycinek z prasy

Typ: DŻS Rok publikacji: 1939 Miejsce publikacji: Warszawa Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – IX biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma polskie - 20 w.
  • Rydz-Śmigły, Edward (1886-1941)
  • Związek Oficerów Rezerwy R.P. - historia
  • Wojskowość
Data dodania: 12.04.2013

Edward Rydz-Śmigły (1886-1941) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r., formalnie przez 17 dni "następca prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju". W 1935 r., po śmierci Piłsudskiego, został mianowany przez prezydenta Ignacego Mościckiego Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, a w następnym roku w kontrowersyjnych okolicznościach mianowany Marszałkiem Polski. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada wycinek z gazety ”Polska zbrojna” z 1939 r ., przedstawiający delegację Związku Oficerów Rezerwy R. P. Okręgu nr 1 z wizytą u marszałka Śmigłego-Rydza. Wizyta miała miejsce z okazji 10-lecia istnienia w/w grupy kawalerów. Meldunek złożył prezes gen. Górecki, a następnie wręczono dar w postaci brązowej rzeźby przedstawiający konia z kawalerzystą, przeskakującego przez płotek. Całość umocowana była na brązowej podkowie. Na srebrnej plakietce widniał napis: „Marszałkowi Śmigłemu-Rydzowi Grupa Kawalerii Związku Oficerów Rezerwy R. P. Okręg Nr 1.” Dar ofiarowany przez delegację projektował i wykonał por. rez. S. Godzianowski.