Decas Quaestionum Publicarum Regni : In Quibus Ecclesiastica Iura, Et Immunitates Ecclesiastici Status Elucidantur

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1647 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Lipski, Andrzej
Strony: [4] K., 134 Sygnatura: Pol.7.II.314 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Lipski, Andrzej (1572-1631)
  • Förster, Georg (1615-1660)
  • Polska - prawo - 17 w.
  • Prawo kanoniczne
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
Data dodania: 07.11.2013

Rozprawa Andrzeja Lipskiego (1572-1631) – prawnika i kanclerza wielkiego koronnego na temat dziesięciu kwestii związanych z prawem kościelnym w dawnej Rzeczypospolitej. Za stroną tytułową dedykacja autora poświęcona królewiczom Janowi Kazimierzowi i Janowi Albertowi – synom Zygmunta III. Celem przyświecającym autorowi była obrona przywilejów duchowieństwa i walka z postanowieniami konfederacji warszawskiej z 1573 r. Klocek introligatorski (druk współoprawny), sygn. Pol.7.II.313-Pol.7.II.314. Typ oprawy druku – skóra (brązowy marmurek); okładzina – tektura; krawędzie – nakrapiane; okładka częściowo oddzielona od bloku; niewielkie zagniecenia i ubytki; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.