De vita et scriptis famosi athei Julii Caesaris Vanini tractatus singularis [...]editione secunda aucta et correcta a Johanne Mauritio Schrammio, scholae Regiomontanae in Neo-Marchia Rect

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1715 Miejsce publikacji: Cüstrini Autor:
  • Schramm, Johann Moritz
Strony: [ 8 ]; 278 Sygnatura: Pol.8.II.2077 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Vanini, Giulio Caesare (1584–1619)
  • Teologia
  • Ateizm
  • Inkwizycja
  • Schramm, Johann Moritz
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 09.12.2019

Opis dokumentu

Dzieło historyczne poświęcone postaci Giulia Caesara Vaniniego, słynnego ateisty skazanego przez inkwizycję na śmierć w Tuluzie w 1619 r. Praca otwiera się krótkim rozważeniem kwestii pism ateistycznych, zwłaszcza rzekomego traktatu De tribus impostoribus, który miał odrzucać prawdziwość religii żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Schramm argumentuje przeciwko autorstwu takiego traktatu przez cesarza Fryderyka II (co zarzucał mu papież Grzegorz IX). Następnie przechodzi do biografii samego Vaniniego i przedstawienia jego poglądów, opierając się przede wszystkim De admirandis naturae reginae deque mortalium arcanis napisanych przez Vaniniego, którą szeroko cytuje. Praca nie jest jednak biografią historyczną, ale ostrą krytyką ateizmu i wszelkich ateistycznych argumentów przeciw religii wysuwanych w swoich pismach przez Vaniniego. Praca Schramma kończy się również uzasadnieniem dlaczego Vanini otrzymał sprawiedliwą karę za swoje występki związane z zaprzeczaniem istnienia Boga. Publikacja zadedykowana Marquadowi Ludwigowi von Printzen (1675-1725), dworzaninowi króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Na wewnętrznej stronie oprawy egzemplarza ręczna adnotacja mówiąca o tym, że książka została podarowana bibliotece Gimnazum Elbląskiego przez Gottfrieda Achenwalla w 1738 r.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.