De Typographiis earumque initiis et incrementis in Regno Poloniae et Magno Ducatu Lithuaniae cum variis observationibus rem et literariam et typographicam utriusq ; gentis aliqua ex parte illustrantibus.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1740 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Hoffmann, Johann Daniel
Strony: [8],71, Sygnatura: Pol.8.II.348 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, pol Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Hoffmann, Johann Daniel (1701-1766)
  • Knoch, Georg Markus (1695-1759)
  • Giering, Antoni (1685 -1759)
  • Gimnazjum Elbląskie
  • Historia drukarstwa
Data dodania: 17.12.2019

Praca autorstwa Johanna Daniela Hoffmanna (1701-1766), pochodzącego z Torunia konrektora, rektora i nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum Elbląskim (w latach 1746 - 1766). Hoffmann naukowo zajmował się historią i lingwistyką. W dziele De Typographiis... zawarł historię drukarstwa w Polsce od jego początków, poprzez wiek XVI i XVII, aż do XVIII wieku, posługując się kluczem geograficznym i chronologicznym. W poszczególnych miastach uwzględnił różne kategorie drukarni: zakonnych, gimnazjalnych i niezależnych.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.