De synedrii magni qvod Hierosolymis florvit praeside cvm fasces praesidiales […] Carolo Ernesto Ramsey […] ex amplissimi magistratvs Consilio ac volvntate d. XIV. Oct. MDCCLXV primvm collatos gratvlarentvr Gymnasii Drvsici mvsae [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1765 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Jan
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.1371 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Izrael - historia
  • Judaizm - Sanhedryn
  • Historia starożytna
  • Elbląg - historia
  • Lange, Jan (1706-1781)
Data dodania: 11.12.2019

Dedykowana Carlowi Ernstowi Ramseyowi, burmistrzowi elbląskiemu, rozprawa dotycząca starożytnego Izraela. Autor przedstawia Izrael jako teokrację przewyższającą wszystkie inne poświadczone w historii i krótko charakteryzuje teokratyczną specyfikę starożytnego Izraela. Wskazuje, że urząd królewski Izraelici przyjęli od obcych ludów, ale król również musiał podporządkowywać się prawu i woli Boga. Oprócz króla w Judei powstały kolegialne ciała kapłańskie i sędziowskie, z których najważniejszym stał się Sanhedryn, Wysoka Rada. Rozprawa traktuje o jej początkach, o zasadach wyboru przewodniczącego Sanhedrynu oraz jego roli. Szczególną uwagę autor poświęca roli Sanhedrynu w procesie Jezusa. Publikacja zawiera krótkie cytaty w języku hebrajskim. Na pierwszej stronie rozprawy dekoracyjne krzyże ułożone z ozdobników drukarskich. W tekście gratulacyjnym dla Ramseya, który wydrukowany jest po tekście rozprawki, autor wspomina zmarłego w 1765 poprzednika Ramseya na stanowisku burmistrza, Jana Jakuba Möllera. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1366-Pol.8.II.1380.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.