De regalibus ex latioribus pagellis se conscriptis ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1624 Miejsce publikacji: Argentorati Autorzy:
  • Winther, Johann Jacob
  • Locamer, Georg David
Strony: [4] K. Sygnatura: Pol.7.II.5659 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Locamer, Georg David (1588-1637)
  • Debata prawna - 17 w.
  • Uniwersytet w Strasburgu - 17 w.
  • Regalia
Data dodania: 13.03.2015

Tezy do prawniczej rozprawy studenckiej na temat regaliów prezentowane publicznie na uniwersytecie w Strasburgu 26 sierpnia 1624 przez Johanna Jacoba Winthera pod patronatem wykładowcy Georga Dawida Locamera. Omówione są m. in. zagadnienia pańszczyzny, Geleitsherrlichkeit - prawa do towarzyszenia podróżnym na danym obszarze i czerpania z tego tytułu opłat oraz królewskiego prawa polowania (Wildbannrecht). Rozprawa dedykowana Jacobowi Sebastianowi Ostringerowi – konsyliarzowi w Rappelstein, Johanowi Hartmannowi – syndykowi w Strasburgu oraz ojcu respondenta  - Andreasowi Wintherowi. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.5637- Pol.7.II.5666. Format bibliograficzny: 4°. Pieczątki: 1, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: H.6.Miscell.3. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS.  Typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem) ; obleczenie - karta z rękopisu ; oprawa - niewielkie deformacje, średnie zabrudzenia ; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.