De origine et inventoribus pecuniae et numismatum schediasma quo probatur inventum pecuniae non ad Ebraeos, Lydos aut Graecos, sed potius ad Phoenices referendum esse. Accedit simul demonstratio Romanos jam ante Servium regem pecunia usos esse.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1715 Miejsce publikacji: Ienae Autor:
  • Lingen, Hermann Ulrich von
Strony: [8],88, Sygnatura: Pol.8.II.1471 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, heb, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lingen, Hermann Ulrich von (1694 - 1743)
  • Werther, Johann David (1656 - 1731)
  • Gohren, Adolf Wilhelm von(1685-1734)
  • Numizmatyka starożytna
  • Historia starożytna
Data dodania: 13.12.2019

Liczący 88 stron traktat o wynalezieniu pieniądza i początkach mennictwa. Autor, opierając się na tekstach źródłowych hebrajskich, greckich i łacińskich, stara się obalić wcześniejsze twierdzenia, jakoby pieniądz monetarny był wynalazkiem Żydów, bądź też Lidyjczyków lub Hebrajczyków. Według niego pierwszeństwo należy się Fenicjanom. Broni też tezy głoszącej, że Rzymianie posługiwali się pieniądzem jeszcze przed królem Serwiuszem (panującym wg tradycji ok. 575-535 p.n.e.). Właściwy wywód poprzedza list dedykacyjny do Adolfa Wilhelma von Gohren (1685-1734), teologa i radcy konsystorza na dworze książąt Saksonii-Eisenach, datowany na 12 sierpnia 1715 r. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1469-Pol.8.II.1475.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.