De origine et incrementis typographiae Lipsiensis liber singularis ubi varia de litterariis urbis studiis et viris doctis qui in ea claruerunt, inseruntur. Accedit librorum sec. XV. Excusorum ad Maittairii annales supplementum

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1740] Miejsce publikacji: Lipsiae Autor:
  • Leich, Johann Heinrich
Strony: [ 8 ]; 148 Sygnatura: SD.XVIII.4164 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Drukarstwo
  • Literatura
  • Filozofia
  • Leich, Johann Heinrich (1720 – 1750)
Data dodania: 02.08.2023

Dzieło poświęcone historii drukarstwa w Lipsku. Na pierwszej stronie widnieje dedykacja dla senatu miasta, a na kolejnych zamieszczono list dedykacyjny, z zaznaczoną intencją upamiętnienia rocznicy powstania sztuki drukarskiej. Dzieło poprzedza spis treści. De origine et incrementis… jest podzielona na sześć rozdziałów, które omawiają kolejno: początki drukarstwa w Lipsku; dzieła filozoficzne i poetyckie wydane przez pierwszych lipskich typografów; kontynuacja rozdziału poprzedniego w zakresie ksiąg przeznaczonych do nauki krasomówstwa; rozwój drukarstwa lipskiego do czasów reformacji; rozwój drukarstwa lipskiego w zakresie ksiąg greckich (tu: przytoczenie ówczesnej uchwały senatu miasta w celu szczególnego jego uhonorowania za udział w rozwoju drukarstwa w tym zakresie); rozwój drukarstwa lipskiego w zakresie ksiąg orientalnych (hebrajskich, syryjskich, arabskich, tureckich, perskich, ormiańskich, koptyjskich). Po tych rozdziałach następuje wykaz wybitnych absolwentów lipskiej akademii oraz kalendarium lipskiej sztuki drukarskiej od jej początków do roku 1517, z wyszczególnionymi osobno książkami bez oznaczenia roku i wydawcy. Jako dodatek do dzieła dołączono wykaz ksiąg drukowanych w XV wieku, znajdujących się w publicznych bibliotekach miasta, a pominiętych w dziele Michela Maittaire’a Annales Typographici, traktat o drzeworytach oraz uwagi do książek wydanych w XV wieku, znów łącznie z wyszczególnieniem dzieł nieopatrzonych datą, miejscem wydania i wydawcą. Między dodatkami do dzieła umieszczono dwa krótkie utwory autorstwa Hermanna von dem Busche’a oraz Conrada Celtisa. Zwraca uwagę estetyka wydania oraz zamieszczona na końcu dzieła errata.